Penzion Martin, Janské lázně

Turistika

Doporučované tipy na turistické výlety v okolí penzionu Martin***.

KLAUZOVÝ ( TĚSNÝ DŮL) a LUISINA CESTA

Klausový (Těsný) důl je romantická rokle mezi Černou a Světlou horou. Klausovým dolem stoupá cca 0,5 km dlouhý před pár lety rekonstruovaný turistický chodník podél divokých kaskád Černohorského potoka, který je napájen z největšího rašeliniš¬tě v Krkonoších – Černohorského rašeliniště.

Již v minulosti lákalo toto divoké místo lázeňské hosty, kteří se zde neodvažovali vstoupit bez průvodce. Až v roce 1885 majitelka panství Maršov hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová zřídila podél Černohor¬ského potoka chodník. Nejatraktivnější část zpřístupněná po Luisině cestě s úpravou koryta potoka a s vybudováním řady umělých prahů byla dokončena v roce 1910. Chodník po roce 1945 zpustl, zmizely mosty a na několika místech trasu strhly sesuvy. Zbyly jen dva kamenné jezy od italských kameníků, kteří po ničivé povodni v roce 1897 prováděli regulaci zdejších bystřin.

Při návštěvě Klausového dolu Vám budou některé scenérie jistě povědomé, neboť tato místa zvěčnilo mnoho mistrů fotografie Krkonoš.

Trasa Janské Lázně – Černá hora – Modrakamenná bouda – Janské Lázně

Délka: 10,4 km

Obtížnost: středně náročná

Výlet začíná u penzionu Martin***. Odtud k hlavní silnici stoupáme po červené vzhůru lesem a dále po kamenité cestě do Těsného dolu. Od rozcestí pokračujeme stále po červené k Loučným boudám a po silnici vzhůru okolo lanovky k její horní stanici k Sokolské boudě a k horskému hotelu Černá bouda. Zde zahneme vpravo a po modré klesáme k rozcestí U Pardubických Bud. Trasa dále vede po zelené kolem samoty Velké Pardubické Boudy svahem Světlé hory, kolem skaliska Modré kameny k Modrokamenné boudě. U Modrokamenné boudy odbočíme vpravo a po modré scházíme zpátky k hotelu Lesní dům v Janských lázních.

Vycházková trasa Rudolfovo údolí – Zlatá vyhlídka

Náměstí od kolonády - katolický kostel - Rudolfovo údolí - kolem dětské léčebny Vesna (zelená turisticky značená cesta), pod vrcholem Janské hory odbočíte na žlutou TZ, přes Zlatou Vyhlídku s rozhlednou z roku 2008, na rozcestí za vyhlídkou můžete pokračovat po žluté až k turisticky významné Hoffmanově boudě, nebo se dáte po asfaltce vpravo promenádní trasou zpět k léčebně Vesna kolem Panského (vyschlého) a Starostova pramene.

Obřím dolem na Sněžku

Trasa začíná v Peci pod Sněžkou. Vycházíme od rozc. Na náměstí po modré značce. Mírně stoupáme podél koryta řeky Úpy a kolem spousty horských chat k rozc. Obří důl (2,5 km). Z Obřího dolu je to ještě 4,5 km stoupání obtížnosti do Sedla nad Obřím dolem, během něhož se nám nabízejí nádherné pohledy právě na údolí Obřího dolu, protější skalnatý hřeben, v dálce se valící vodopád a později také na Sněžku. Obří důl je hluboké údolí horní Úpy mezi Úpskou jámou záp. od Sněžky a Pecí p. Sněžkou. Je považován za nejkrásnější údolí v Krkonoších. Představuje staré říční údolí, které bylo ve starších čtvrtohorách ledovcem. V sedle narazíme na hranici s Polskem a na polskou horskou chatu - Schronisko pod Snieźkou, kde se lze občerstvit i za české koruny, ale za vyšší ceny. Na vrchol Sněžky vystoupáme ze sedla kamenitou sutí 1,5 km po červené značce, přičemž se kocháme nádhernými výhledy na Krkonoše a okolí.

Sněžka je nejvyšší horou Krkonoš a také celé České republiky a nachází se na státní hranici s Polskem. Jedná se o mohutnou vyvýšeninu nápadně vystupující asi o 150-200 m nad úroveň Obřího hřbetu a přibližně 600 m nad dno horního úseku Obřího dolu. Její příkré svahy kryjí rozsáhlá kamenná moře a proudy z deskovitých hranáčů a klečové porosty. Na plochém vrcholu, kterým prochází rozvodí mezi Severním a Baltským mořem, stojí na polském území rotundová kaple sv. Vavřince (z let 1665-81), Polská bouda (z r.1976), na našem území stojí od r.1868 Česká bouda (tč. mimo provoz) a horní stanice sedačkové lanovky z Pece p. Sněžkou, kde se lze v bufetu občerstvit. Z vrcholu je vynikající kruhový rozhled.

Ze Sněžky pokračujeme po červené 3,5 km (500 m klesání ; 2,5 km po hřebeni ; 500 m klesání ) k chatě Jelenka přes Obří hřeben, který protíná státní hranice a jsou z něj krásné výhledy na polskou i českou stranu. U rozc. Chata Jelenka si můžeme na chatě odpočinout a případně i posilnit či doplnit tekutiny. Náš výlet pak odsud pokračuje vpravo do lesa na zelenou značku. Jdeme 4 km střídavě smrkovým lesem, klečí i přes kamenitá pole pod Obřím hřebenem, až se vrátíme pod Sněžku k rozc. Nad Růžovým sedlem. Zde odbočíme doleva na žlutou značku kopírující trasu lanovky a po 2,5 km se ocitáme u další typické horské chaty - boudy Růžohorky. Cestou pod lanovkou při pohledu zpět máme častokrát Sněžku jako na dlani. Od Růžohorky scházíme vpravo dolů do lesa po zelené značce 3 km do Pece pod Sněžkou.


Penzion Martin, Sportovní 205, 54225 Janské Lázně, Česká republika | Tel.:(+420) 731 495 600 | e-mail: rezervace[zavináč]penzionmartin[tečka]cz | GPS: N 50°38'7.084" E 15°46'56.029"
Přejít na: úvodní stránka | o penzionu | novinky | fotogalerie | služby | ceník |kontakt

Jsme na facebooku!

Jsme na Facebooku